Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimi hafta taban fiyat artırım oranının yüzde 54,66 olarak açıkladı ve 2023 yılında uygulanacak minimum fiyatın 8 bin 506 TL olduğunu duyurdu. Hususla ilgili karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Kararda, Taban Fiyat Tespit Komitesi’nin 7 Aralık 2022 tarihinde başladığı çalışmalarını 22 Aralık 2022 tarihine kadar sürdürdüğü ve yaptığı dört toplantı sonucunda; son toplantıya personel temsilcilerinin katılmamalarına karşılık, günlük minimum fiyatın 333 lira 60 kuruş olarak belirlendiği tabir edildi.

Asgari fiyat dayanağının 2023 yılı Ocak ilâ Haziran periyodunda 250 TL olarak sürdürüleceği belirtilirken, takviyenin kapsamı ile metot ve asıllarının yine belirleneceğine dikkat çekildi.

GEREKÇESİ 


Kararın münasebetinde minimum fiyatın ödenmesi mecburî en az fiyat olduğu vurgulanarak “Asgari fiyatın belirlenmesini düzenleyen Minimum Fiyat Yönetmeliği uyarınca, minimum fiyat, pazarlık fiyatı değildir. Taban fiyatın belirlenmesi sırasında, Kurulumuz, bu çerçevede bir karar alınması için çalışmış, personellerin geçim kaideleri ve 2023 yılı enflasyon amacı üzere faktörleri değerlendirmiştir. İşte bu çerçevede hareket eden Komitemiz; personelin günlük minimum fiyatını; 1/1/2023 31/12/2023 tarihleri ortasında (333,60) üç yüz otuz üç lira altmış kuruş olarak belirlemiştir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir