Bakan Nebati’den büyüme mesajı: Yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olmayı başardık

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak-mart devrini kapsayan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) datalarını saat 10.00’da açıkladı. GSYH 2023 yılı birinci çeyrek birinci varsayımı; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran yüzde 4,0 arttı.

Hizmet faaliyetleri 2023 yılı birinci çeyreğinde %12,4 arttı

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2023 yılı birinci çeyreğinde bir evvelki yıla nazaran zincirlenmiş hacim endeksi olarak; hizmetler %12,4, mesleksel, idari ve takviye hizmet faaliyetleri %12,0, finans ve sigorta faaliyetleri %11,2, bilgi ve bağlantı faaliyetleri %8,1, öbür hizmet faaliyetleri %7,8, inşaat %5,1, kamu idaresi, eğitim, insan sıhhati ve toplumsal hizmet faaliyetleri %3,6 ve gayrimenkul faaliyetleri %1,4 arttı. Tarım kesimi %3,8, sanayi ise %0,7 azaldı.

GSYH 2023 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla 4 trilyon 631 milyar 792 milyon TL oldu

Üretim formülüyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla iddiası, 2023 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran %84,4 artarak 4 trilyon 631 milyar 792 milyon TL oldu. GSYH’nin birinci çeyrek pahası cari fiyatlarla ABD doları bazında 245 milyar 464 milyon olarak gerçekleşti.

Hanehalkı son tüketim harcamaları 2023 yılının birinci çeyreğinde %16,2 arttı

Yerleşik hanehalklarının en son tüketim harcamaları 2023 yılının birinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran zincirlenmiş hacim endeksi olarak %16,2 arttı. Devletin en son tüketim harcamaları %5,3, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise %4,9 arttı.

Mal ve hizmet ithalatı 2023 yılı birinci çeyreğinde %14,4 artarken ihracatı %0,3 azaldı

Mal ve hizmet ithalatı, 2023 yılının birinci çeyreğinde bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran zincirlenmiş hacim endeksi olarak %14,4 artarken ihracatı %0,3 azaldı.

İşgücü ödemeleri 2023 yılı birinci çeyreğinde %126,1 arttı

İşgücü ödemeleri, 2023 yılının birinci çeyreğinde bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran %126,1 arttı. Net işletme artığı/karma gelir %48,7 arttı.

İşgücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Paha içerisindeki hissesi %38,0 oldu

İşgücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Paha içerisindeki hissesi geçen yılın birinci çeyreğinde %31,1 iken, bu oran 2023 yılında %38,0 oldu. Net işletme artığı/karma gelirin hissesi ise geçen yılın birinci çeyreğinde %47,6 iken, 2023 yılı birinci çeyreğinde %38,2 oldu.

Bakan Nebati: Türkiye yılın birinci çeyreğinde yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olmayı başardı

Bakan Nebati toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada

“Türkiye iktisadı 2023 yılının birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran gerçek yüzde 4,0 büyüme kaydetmiştir. Böylelikle ülkemiz, verisi açıklanan AB ve OECD ülkeleri ortasında yılın birinci çeyreğinde yıllık bazda en yüksek büyüyen ikinci ülke olmayı başarmıştır. Sıkı global finansal şartların devam ettiği ve global ticaretin zayıf seyrettiği bir periyottan geçiyoruz. Kuvvetli dış konjonktürün yanı sıra asrın sarsıntı felaketini de yaşadığımız bu periyotta yatırım, üretim ve istihdamdan asla taviz vermedik.

‘İşsizlik oranı yüzde 9,9’a düşerek tek haneye gerilemiştir’

Mali disiplinle elde ettiğimiz mali alan sayesinde, zelzelenin ekonomimiz üzerinde açtığı yaraları günbegün telafi ediyoruz. Ayrıyeten, potansiyel üretimin artması ve sürdürülebilir büyümenin devamı için değer arz eden makine ve teçhizat yatırımları geçen yılın birebir çeyreğine nazaran yüzde 8,0 büyümüş ve kesintisiz artışını 14’üncü çeyreğe taşımıştır. Bilinmelidir ki birinci çeyrekte yalnızca yüksek büyüme gerçekleşmemiş, tıpkı vakitte büyümenin kapsayıcılığı da korunmuştur. 2023 yılı birinci çeyreğinde istihdam, geçen yılın birebir devrine nazaran yaklaşık 1,6 milyon kişi artarken, işsizlik oranı yüzde 9,9’a düşerek tek haneye gerilemiştir.

‘Vatandaşlarımızın refah düzeyini daha ilerilere taşımaya kararlılıkla devam edeceğiz’

Öte yandan, dar ve sabit gelirli kesitlere yönelik atmış olduğumuz adımlar sayesinde iş gücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Kıymet içerisindeki hissesi bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran 6,8 puan artarak yüzde 38’e yükselmiştir. Seçim belirsizliğinin ortadan kalktığı önümüzdeki devirde, vatandaşlarımızın refah düzeyini daha ilerilere taşımaya kararlılıkla devam edeceğiz”

sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir