Bu iller ve ilçelerde deprem olmaz! Prof. Dr. Ahmet Ercan ‘Çok güvenli’ diyerek o bölgeleri sıraladı

Peki, Türkiye’de sarsıntı tehlikesi düşük vilayetler hangisi? Zelzeleye karşı en inançlı kentleri hangileri? İşte, sarsıntı riskinin en az olduğu vilayetler…

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar sonrası ülke genelinde ve bilhassa İstanbul’da vatandaşlar kenti terk etmeye çalışırken Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Deprem beklemiyorum, çok güvenli” diyerek zelzele tehdidi olmayan yerleri vilayet ve ilçe bazında sıraladı.

Prof. Ercan, sarsıntı bakımından Türkiye’nin en inançlı vilayetlerinin Konya, Karaman, Artvin, Rize, Trabzon, Ordu, Giresun, Yozgat, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Mardin, Şırnak, Siirt, Batman, Ardahan, Mersin ve Antalya olduğunu tabir etti.

DEPREME KARŞI EN İNANÇLI VİLAYETLER, İLÇELER HANGİLERİ?

Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı ‘depreme karşı en inançlı vilayetler ve ilçeler’ açıklaması şöyle:

Diyarbakır sarsıntı bakımından az çekincelidir. Bu güne kadar gördüğü en büyük sarsıntı 1934’de M6,2’dir. Lakin Arap Kalkanı ucundaki Lice 1975’de M6,9 üretmiştir. Öteki ilçeler depremsizdir. Diyarbakır’da zelzele beklemiyorum. Batman Arap Kalkanı güneyindedir. Zelzele garantilidir. Hiç sarsıntısı yoktur. Dert yok.

Gaziantep vilayetinde sarsıntı üreten yerler; MÖ 131’de M5,7, MS 128’de M6,4 ile Nurdağı’dır. O yıldan beri M7,7’lik bir sarsıntı üretimi olmamıştır. Gaziantep içi ile ilçeleri 3. derece sarsıntı çekinceli olsa da, DAK, ÖDK ile BBK’nın (Bitlis Bindirme Kuşağı) ürettiği sarsım dalgaları tesirler.

İçel ili, Ecemiş ile Karaisalı kırıkları tesirindedir. Mersin,MS 534’de 6,4, MS 1532’de M5,7’i sınamıştır. İlçeleri 4. derece çekincelidir. Adana’da DAK, ÖDK, KDBK’da (Kıbrıs Dalma Batma Kuşağında) olacak sarsıntılar bilhassa tarım alanları ile deniz kıyısındaki dikintileri göçertebilir.

Bitlis ili ilçeleriyle 1. derece sarsım bölgesidir. Kavakbaşı, KAK, VAN, BBK (Bitlis Bindirme Kuşağı) sarsıntılarından etkilenir. Ahlat ile Tatvan, Bitlis içi M6,4’e kadar sarsıntıları çok uzun ortalarla üretir. Dağlık kısımlardaki yapılar inançlıdır.

Şanlıurfa Bozova ile Harran Kırıkları, ayrıyeten DAK ile ÖDK tesirindedir. Başşehir odaklı M6,4’e kadar sarsıntılar 500 ile 1000 yılda bir olur. Tüm ilçeleriyle 3 ile 4. derece sarsıntı bölgesinde olup çok inançlıdır.

Siirt ile Şırnak vilayetleri BBK (Bitlis Bindirme Kuşağı) tesirindedir. Hakkari ile Van’daki sarsıntılarla sarsılır. En büyük sarsıntısı Pervari’de 1884’de M6,1’dir. İnançlıdır.

Bingöl 1. derece zelzele bölgesidir. Karakoçan, KAK, DAK, BBK tesirindedir. Karlıova 20-30 yılda bir M5,5 ile M7,2 ortası zelzele üretebilir. Başşehri M6,9’a Yeşilbaşak M6,0’a dek sarsıntı üretebilir. KAK ile DAK’ın kavşağında olduğundan Türkiye’nin en çok sarsılır vilayetidir.

Muş ili, Süphan, Malazgirt, BBK, KAK, DAK tesirinde M6,9’a dek sarsıntı üretir. Başşehri inançlıdır. Malazgirt, Varto, Bulanık M6,9’a hamiledir. 25 ile 60 yılda bir depreşir. Tarım alanlarında yapılaşmadan kaçın. Kilis içi en çok M5,2 üretir. Vilayet, ÖDK, KAK, KDBK, BBK tesirinde sarsılan 3. derece inançlı bir zelzele bölgesi içinde yer alır. Ovalardan kaçının.

Mardin, Karacadağ kırığının etkisindendir. DAK, ÖDK, BBK tesirinde sarsılan vilayet, Türkiye’nin sarsım bakımından en inançlı vilayetlerinden biridir. Osmaniye ili, DAK, ÖDK ile KDBK tesiri altında 1. derece sarsıntı neslinde olmasına rağmen, Bahçe ile Osmaniye odaklı ürettiği en büyük sarsıntı M5,8’i geçmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir