Bursa’da yılların hayali gerçek oluyor

BURSA (İGFA) – Bursa’da ulaşım sıkıntısına esaslı tahliller üretmek gayesiyle raylı sistemler, yeni yollar, akıllı kavşaklar ve toplu ulaşım üzere pek çok yatırımı hizmete alan Büyükşehir Belediyesi, ulaşıma nefes aldırmak için çalışmalarını orta vermeden sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde yeni devirdeki hayata geçirmeyi planladığı projelerini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tek bir ana çizgi üzerine konumlanmış kenti 3 ana hatta kavuşturup trafik yükünü yaklaşık 3 kat hafifletmeyi hedeflediğini belirtmişti. Tek ana aksa alternatif olarak oluşturulacak olan ‘Güney Koridoru’, sürdürülen ulaşım yatırımlarıyla yavaş yavaş hayata geçiriliyor.

İlk adımı Balıklıdere üzerine inşa edilen köprü ve irtibat yollarıyla atılan Güney Koridoru’nun tamamlama çalışmalarının devamı olan Türkmenbaşı-Erdoğan Caddesi Temas Yolu Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katıldığı merasimle hizmete açıldı. Esenevler Mahallesi, Türkmenbaşı Caddesi’ni Erdoğan Caddesi’ne bağlayan 213. Sokak ile Erdoğan Caddesi üzerindeki yolda aydınlatma, alçak tansiyon deplase, parke, bordür ve asfalt çalışmaları yapıldı. Toplamda 900 metre uzunluğunda 2 gidiş, 2 dönüş bölünmüş yol kazandırılmış oldu. Bununla birlikte 550 metre uzunluğunda bisiklet yolu da oluşturulup vatandaşların kullanımına sunuldu. Açılışı yapılan yol sayesinde Kestel Uludağ Caddesi ile Yıldırım Bağlaraltı Kaplıkaya ortasındaki bölge birleşmiş oldu. İki ilçe birbirine bağlanırken ‘Güney Koridoru’ sayesinde de Kestel-Yıldırım-Osmangazi-Nilüfer sınırında kent trafiğinin rahatlatılması hedefleniyor. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Milletvekilleri Mustafa Varank, Müfit Aydın, Ayhan Salman, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLER HAYALLERİMİZİN NETİCESİ”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım ilçesinin bilhassa doğu ve Güneydoğu, Karadeniz ve İç Anadolu üzere bölgelerden alınan göçlerle oluşmuş bir ilçe olduğunu hatırlattı. Yüzölçümü olarak Bursa’nın yüzde 1’ni kapsayan Yıldırım’ın nüfus olarak kentin yüzde 21’ini kapsadığını belirten Lider Aktaş, 650 bin nüfusuyla Yıldırım’ın süratle büyüyen ve gelişen bir bölge olduğunu lisana getirdi. Süratli yaşanan göçlerin Bursa’ya ve Yıldırım’a olumsuz yansımaları olduğunu anlatan Lider Aktaş, “Elbette insanlarımız daha hoş konutlarda, daha hoş yollarda, daha hoş parklarda bulunmak, çocuklarının daha hoş okullarda eğitim almasını istiyor. Bunun için dönüşüm yapmak gerekiyor. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ile birlikte ilçenin dönüşümü ismine kıymetli bir irade ortaya koyuyoruz. Yürüttüğümüz kentsel dönüşümler bu hayallerimizin sonucudur. Bu periyotta Bakanlığımızın da dayanaklarıyla dalga dalga bu dönüşüm yayılacak. Nasip olursa gerçek manada hayal ettiğimiz Bursa’yı ve Yıldırım’ı daima birlikte yaşayacağız” dedi.

“YOL MEDENİYETTİR”

İnsanların da damarı tıkanınca ameliyat olduğunu, damarlarının tekrar açıldığını hatırlatan Lider Aktaş, “Bizler Bursa’nın ve Yıldırım’ın tıkanan damarlarını açıyoruz. Bursa, Kestel-Görükle ortasındaki 30 kilometrelik aksında güneyde sırtını Uludağ’a yaslamış, kuzeyde ise evvelden ova olup artık büyük kısmı kapsamış bir kenttir. 2000’li yıllarda merkez nüfusumuz 1 milyon iken şuanda merkezde nüfus 2 milyon 200 bin. Lakin hala tıpkı cadde üzerinde gidip geliyoruz. Merhum Süleyman Demirel 40-50 sene evvel Güney Etraf Yolu’ndan bahsetmiş. Fakat Karayolları’nda bu türlü bir proje göremedim. Cumhurbaşkanımızın ve Bakanlığımızın verdiği takviyelerle Güney Etraf Yolu’nu oluşturuyoruz. Bu açılan yol da bu projenin bir modülüdür. Bakanlık tarafından bize 66 dönüm hazine toprağı verildi. Artık 33-34 dönümlük bir alan daha var. Onu da bize takdim ederseniz, dönüşümü çok rahat ve kolay sağlamış olacağız. Alan esasen rezerv alan olarak ilan edildi. Ayrıyeten sizlerden bölgede imar uygulaması yetkisi istiyoruz. İnşallah Degirmenönü-Karapınar-Cumalıkızık’ta yürüttüğümüz çalışmaları bu vesileyle daha seri bir biçimde tamamlamış olacağız. Yol medeniyettir, yol gelişmişliktir. Bu Yıldırım’ın makus talihi değil. Bizim tek sıkıntımız gençlerimize ve çocuklarımıza daha hoş Yıldırım ve Bursa hazırlamak. Yıldırım sizinle güzel” diye konuştu.

“HAREKETLİ 50’E YAKIN FAY SINIRI VAR”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni açılan yolun ilçeye ve Bursa’ya iyi olmasını dileyerek, kullanacak olan herkese de kazasız bir seyahat temenni etti. Havasından geçilemeyen fakat kentsel dönüşüm yapamayan, her gün medyada ahkam kesip Cumhurbaşkanı üzere gözüküp tembel tembel gezip kentsel dönüşümü duyunca ortadan kaybolan belediye liderleri olduğunu lisana getiren Bakan Özhaseki, “Gece gündüz meczup üzere çalışan ve bu işi gönül vererek yapan Oktay Yılmaz ve Alinur Aktaş’a teşekkür ediyorum. Yol medeniyettir. Yıllardır beklenilen yolu hizmete açan Alinur Aktaş’ın eline sıhhat. Kaç hoş yollar açmayı da Allah nasip etsin. Cennet üzere bir vatana sahibiz. Bu toprakların birçok hoşluğu olduğu üzere iki bahiste da eksisi var. Birisi fitnesi eksik olmaz, başkası de zelzele bölgesi olmasıdır. Şuanda hareketli 50’e yakın fay sınırı var. En değerlisi Kuzey Anadolu Fay Hattı’dır. Van civarında başlıyor, 80 yıllık mühlet içerisinde Niksar-Tosya-Bolu-Abant-Gölcük’e kadar gelmiş. Artık Adalar seğmeninde bekliyor. Allah korusun bu kırılırsa ki tarihi geçmiş kırılacağını söylüyor. Ne vakit kırılacağını hiçbirimizi bilemeyiz lakin hepimiz çok acı çekeriz” dedi.

“BAKANLIK-BELEDİYE-VATANDAŞ EL ELE VERECEK”

Binlerce yıldır hareketli olan bu fay sınırından ötürü Türkiye’nin bir an evvel yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Özhaseki, “Bir an evvel konutlarımızı dönüştürmeliyiz. Kentsel dönüşüm bunun için elzemdir. Biz sarsıntı ülkesiyiz. Her sarsıntı olduğunda dizimize vurup ah edip devam edemeyiz. Allah’a şükür bizler de akıllı insanlarız. Geçmişteki birikimlerimizle bu işlerin altından rahat kalkabiliriz. Yaklaşan zelzele karşısında hepimizin çok önemli biçimde adım atması lazım. Kentsel dönüşümü gerçek yapmanın bir tane yolu var. Bakanlık-Belediye-vatandaş el ele verecek. Anlaşacaklar ve bir arada çalışacaklar. Kentsel dönüşüm kol kola girilerek yapılır. Vatandaşa en az biçimde külfet getirilecek. Tahminen hiç gelmeyecek. Vatandaşla anlaşıp Bakanlığa işin tahlili için gelen belediye başkanı, en başarılı belediye lideridir. Alinur Aktaş ve Oktay Yılmaz birçok sefer Ankara’ya gelip görüştü. 60 dönüm araziyi aldığında 34 dönüm daha araziyi alırsa burada kentsel dönüşümü daha uygun yapacağını söyledi. Bakanlık olarak bize bağlı ancak sonuçta milletin malıdır. Şayet kentsel dönüşümde kullanılacaksa bu 30 dönüm, 130 dönüm, 230 dönüm de helali güzel olsun. Ben vermeye hazırım, kâfi ki yapsın. Bursa’dan gelecek her talebin başımın üstünde yeri var” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Bakan Özhaseki, Başkan Aktaş ve protokol üyeleri tarafından kurdele bölümüyle Türkmenbaşı-Erdoğan Caddesi İlişki Yolu ulaşıma açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir