DİSK, TÜİK’e açtığı davayı kazandı: ‘Enflasyona esas madde fiyat listesini açıklamak zorundalar’

Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon hesaplamasında kullandığı fiyat listesinin açıklanması için açtığı davayı kazandı.

DİSK’ten yapılan açıklamada, TÜİK’in enflasyon hesaplamasının temelini oluşturan unsur fiyat listesinin açıklanmasını Haziran 2022’de durdurduğu hatırlatıldı.

“Madde fiyat listesinin açıklanmasının durdurulması enflasyon datalarını daha da kuşkulu hale getirmişti” denilen açıklamada, “TÜİK’in Ocak 2003 ile 3 Mayıs 2022 ortasında kesintisiz biçimde açıkladığı 400’ü aşkın hususun ortalama fiyatını içeren unsur fiyat listesini yayımlamaktan vazgeçmesi üzerine konfederasyonumuzun araştırma merkezi DİSK-AR, 3 Haziran 2022’de TÜİK’ten bilgi talebinde bulundu. TÜİK, unsur sepeti ve ortalama husus fiyat listesinin yayımlanmayacağını belirterek bilgi talebini reddetti” sözleri kullanıldı.

DİSK’in 6 Haziran 2022’de Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi (CİMER) üzerinden yaptığı müracaat ile Bilgi Edinme Kurulu’na itirazı da reddedildi. Bunun üzerine DİSK, dava açtı.

‘TALEBİN REDDEDİLMESİ HUKUKA AYKIRI’

Kararını açıklayan Ankara 6’ncı Yönetim Mahkemesi oybirliği ile DİSK tarafından istenen bilgilerin açıklanmasının kurumun misyonu gereği olduğunu belirterek bilgi talebinin reddedilmesinin hukuka alışılmamış olduğuna hükmetti.

DİSK’in açıklamasında, “Ankara 6. Yönetim Mahkemesi 31 Mart 2023 tarih, 2022/2383 temel ve 2023/700 sayılı kararında DİSK tarafından istenen bilgilerin TÜİK tarafından elde edilen ve evvelki yıllarda da kurum tarafından yayımlanmış olan istatistiksel bilgilere ait olduğu ve bu bilginin kurumun misyonu gereği elinde bulunması gereken bilgilerden olduğu gerekçesiyle bilgi edinme talebinin reddinin hukuksuz olduğuna ve dava konusu ret sürecinin iptaline karar verdi” denildi.

Sendikanın yine TÜİK’e başvuracağı belirtilen açıklamada, “Bu yargı kararıyla TÜİK, Haziran 2022’de durdurduğu enflasyona temel unsur fiyat listesini tekrar açıklamak zorundadır. Kararın gereğini yerine getirmesi, unsur fiyat listesini DİSK’e vermesi ve kamuoyuna açıklaması için TÜİK’e başvuracağız” tabirlerine yer verildi.

ÇERKEZOĞLU: KAZANDIĞIMIZ DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, TÜİK’in fiyat listesini açıklamak zorunda olduğunu belirtti.

Çerkezoğlu, “Kazandığımız davanın takipçisi olacağız: Bütün emek gelirlerini etkileyen enflasyon hesabına dair Haziran 2022’den beri gizlenen bu dataları TÜİK’ten isteyecek ve kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir