Filistin: Netanyahu’nun verdiği vaatlerle kırmızı çizgiler aşılmıştır

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu’nun koalisyon ortaklarına verdiği taahhütlerle, memleketler arası meşruiyetin, imzalanan mutabakatların ve milletlerarası hukukun hafife alındığı belirtildi.

Bu taahhütlerin, tüm kırmızı çizgilerin aşılması manasına geldiği vurgulanan açıklamada, milletlerarası toplumdan, verilen taahhütlerin uygulanmasını engellemek için ivedilikle harekete geçilmesi ve Netanyahu’ya baskı yapılması istendi.

FİLİSTİN’DEN ÇAĞRI

Uluslararası kararların uygulanması ve İsrail çok sağın Filistin halkına yönelik hareketlerini engelleyebilecek caydırıcı tedbirler alınması daveti da yapılan açıklamada, “Filistin halkını tasfiye etmeyi hedefleyen yeni ve eski planlarını tamamlamaya çabalayan Netanyahu’nun, Filistin halkının adil ve legal hakları değerine koalisyon ortaklarıyla yaptığı muahede ve vaatlerin sonuçlarından direkt sorumlu olduğu” kaydedildi.

Açıklamada, “Netanyahu’nun, Doğu Kudüs’ün de içinde olduğu işgal altındaki Batı Şeria’da daha büyük bir alanın ilhak edilmesi ve Yahudileştirilmesini hızlandırmak için çok sağcı görüşleriyle öne çıkan Dini Siyonizm Partisi milletvekilleri Itamar Ben-Gvir ile Bezalel Smotrich’i devreye soktuğu” söz edildi.

İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Netanyahu, 21 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’a kabinesinin hazır olduğunu bildirmişti.

Netanyahu’nun yeni kabinesinde, Ultra Ortodoks Yahudi partilerden Şas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği ile çok sağcı, ırkçı ve şiddet yanlısı siyasetleriyle bilinen Dini Siyonizm, Yahudi Gücü ve Noam Partileri yer alıyor.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, seçimlerde elde ettiği zaferin akabinde Binyamin Netanyahu’nun oluşturduğu yeni kabineyi “tehlikeli, fanatik ve sorumsuz” olarak nitelendirmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir