Freddie Mercury’nin Bohemian Rhapsody için düşündüğü ilk isim

Queen’in efsane müziği Bohemian Rhapsody’nin daha önce görülmemiş taslak sözleri, Freddie Mercury’nin modüle farklı bir isim vermeyi düşündüğünü gösteriyor: Mongolian Rhapsody

Parça için düşünülen birinci isim, müzikçinin 1975 tarihli yapıtı bestelerken el yazısıyla yazdığı 15 sayfalık müzik kelamı, vokal dizeleri ve armoni kağıtlarının ortaya çıkmasıyla gün yüzüne çıktı. Giriş sayfasının üst kısmına yakın bir yerde Mercury’nin “Mongolian” sözünün üzerini çizdiği ve yerine artık meşhur olan “Bohemian” sözünü yazdığı görülüyor.

TAKVİM YAPRAĞINA YAZMIŞ

Taslak şarkı sözleri, “Şimdi vedalaşma vakti, bu gerçeklik mi?” üzere alternatif dizeler de dahil olmak üzere, vazgeçilmiş yahut tekrar yazılmış öteki fikirleri ortaya koyuyor.

Notlar, artık kullanılmayan havayolu şirketi British Midland Airways tarafından 1974’te üretilen bir takvimin sayfalarına siyah ve mavi tükenmez kalemle yazılmış.

Queen, Bohemian Rhapsody’yi bir sonraki yıl kaydetmişti. Müzik, Britanya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde listelerin tepesine yerleşti.

El yazmaları, müzikçinin Londra’daki Sotheby’s Müzayede Konutunda açık artırmaya çıkacak yaklaşık bin 500 şahsî eşyası ortasında yer alıyor. Müziğin alternatif ismi ve müzik kelamlarının de yer aldığı yazmaların, eylülde yapılacak açık artırmada 800 bin ila 1,2 milyon sterline alıcı bulması bekleniyor.

BIYIK TARAĞI DA SATILACAK

Eşyalar, Mercury’nin 1991’deki vefatının akabinde mirasının büyük bir kısmını devralan ve Londra’daki eski meskenine bakan yakın arkadaşı Mary Austin tarafından satışa sunuluyor.

“Freddie Mercury: Kendine İlişkin Bir Dünya” isimli 6 kısımlık müzayedede sahne kostümlerinin yanı sıra Viktorya devri tabloları ve Tiffany & Co. markalı gümüş bir bıyık tarağı üzere pek çok ferdî eşya yer alıyor.

Grup hakkındaki bir belgeselde Mercury’nin küme arkadaşlarıyla bile müzik kelamlarının manası konusunda konuşmadığı tabir edilmişti. Queen gitaristi Brian May, 2002 tarihli belgeselde müzikçinin “Bohemian Rhapsody” başlığını açıkladığı andan bahsetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir