İran’da Mahsa Amini eylemlerine ilişkin idam cezalarına tepki gösteren oyuncu Taraneh Alidoosti gözaltına alındı

İran’da Mahsa Amini protestolarına takviye veren ve protestolarla ilgili infaz edilen idam cezalarına reaksiyon gösteren ünlü oyuncu Taraneh Alidoosti gözaltına alındı. 

IRNA haber ajansının aktardığına nazaran, Oscar ödüllü “The Salesman” (Satıcı) sinemasında rol alan oyuncu Taraneh Alidoosti, Instagram hesabında Mahsa Amini protestolarıyla ilgili infaz edilen birinci idam cezasına reaksiyon gösterdiği paylaşımda bir hafta sonra gözaltına alındı. 

Alidoosti’nin “ülke genelinde yaşanan protestolarla ilgili yanlış bilgi yaymak” hatasından gözaltına alındığı belirtildi.

Alidoosti, Instagram paylaşımında “Onun ismi Mohsan Shekari’ydi. Bu katliamı izleyip harekete geçmeyen her milletlerarası tertip insanlığın utancıdır” yazmıştı.

Shekari, Mahsa Amini hareketlerinde bir güvenlik görevlisine saldırdığı gerekçesiyle idam edilmişti.

Oyuncu Alidoosti, eylül ayında bu yana Mahsa Amini aksiyonlarına açık bir biçimde takviye veriyordu. Başörtüsünü çıkardığı fotoğrafını paylaşan Alidoosti’nin Instagram hesabı askıya alınmıştı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi sonrası başlayan protestolar 3 aydır sürüyor. Şovlarda en az 450 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken 18 binden fazla gözaltı olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir