KKTC’de yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçları belli oldu

Resmi olmayan sonuçlara nazaran, iktidardaki UBP, DP ve YDH (Yeniden Doğuş Parisi) koalisyonunun ittifak halinde girdikleri seçimde, UBP 6, DP 1 ve destekledikleri 1 bağımsız aday belediye başkanlığı kazandı.

Ana muhalefet partisi pozisyonundaki CTP 7 belediye başkanlığı alırken, başşehir Lefkoşa’da 2 periyottur belediye başkanlığını yürüten TDP’li Mehmet Harmancı inanç tazeledi.

KKTC Yüksek Seçim Kurulu (YSK), ülkedeki 208 bin 236 kayıtlı seçmenin, 18 belediye başkanı, 220 belediye meclis üyesi, 240 muhtar ve 960 ihtiyar heyeti üyesini belirlemek üzere 768 sandıkta oy kullandığını, seçimlere iştirak oranının resmi olmayan sonuçlara nazaran yüzde 68,85 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

YSK, mahallî seçimlerde seçmenlerin oy kullandığı belediye meclisi ile muhtar ve ihtiyar heyeti üyelerine ait seçim sonuçlarının da sayımın tamamlanmasıyla açıklanacağını duyurdu.

Seçim sonuçlarına nazaran, KKTC’de devletin en üst seviyedeki idari ünitesi sayılan 6 ilçeden 3’ünün belediye başkanlığını CTP, 2’sini UBP ve birini de TDP kazandı.

“BU SEÇİMDE KAYBIMIZ YOK”

Seçimlerin akabinde basın açıklaması yapan Başbakan ve UBP Genel Başkanı Ünal Üstel, partisinin koalisyon ortağı DP ile 7 belediye başkanlığı aldığını, destekledikleri bir bağımsız adayın da seçilmesiyle 8 belediye başkanlığı kazandıklarını söz ederek, “Bu seçimde kaybımız yok.” diye konuştu.

Üstel, kazanan tüm liderleri kutlayarak, “Tüm kazanan adayların en güzel hizmeti vermesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Hükümet olarak kazanan bütün belediye liderlerini kucaklayacağız, halka daha yeterli hizmet edebilmeleri için gerekli katkıyı sağlayacağız.” dedi.

“BURUK MEMNUNLUK YAŞIYORUZ”

Ana muhalefetteki CTP’nin Genel Başkanı Tufan Erhürman da seçim sonuçlarını değerlendirdiği basın toplantısında, CTP’nin 7 belediye başkanlığı kazandığını, 6 ilçeden 3’nü CTP’li liderlerin yöneteceğini söyledi.

Yerel seçim sonuçlarının ülkeye güzel olması temennisinde bulunan Erhürman, kazanan tüm adayları yürekten kutladıklarını tabir etti.

“BİZ BU SONUCU BİLİYORDUK ZİRA HALKA GÜVENİYORDUK”

Başkent Lefkoşa’da 3. defa başkanlığı kazanan TDP’li Mehmet Harmancı, sonuçların belirli olmasının akabinde seçmenlerine hitap etti.

İktidar ve ana muhalefet partisinin adaylarına karşı yarışarak zor bir süreçte seçimleri kazandıklarını söz eden Harmancı, “Biz bu sonucu biliyorduk zira halka güveniyorduk. Lefkoşalıların gözündeki ışığı gördük. Lefkoşalının sevgisini gördük. Lefkoşa bizim aşkla bağlı olduğumuz bir kent ve Lefkoşa burada bizi sahipsiz bırakmadı.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir