Kremlin’de seçim hazırlığı: Apple yasağı gündemde

Savaşın gölgesinde 2024 yılında sandığa giderek yeni devlet liderini seçmeye hazırlanan Rusya’dan dikkat cazip bir hamle geldi. İngiliz haber ajansı Reuters’ın Rus gazetesi Kommersant’a dayandırdığı haberine nazaran, Kremlin’in yetkililere “Apple’ın ürettiği iPhone’ları kullanmayın” talimatı verdiği argüman edildi.

Apple brifingi

Kommersant’a konuşan kaynaklar, Kremlin’in yetkililere brifing verdiğini ve yetkililerin 1 Nisan’a kadar telefonlarını değiştirmelerini kural koştuğunu belirtti. Toplantıda yetkililerin, “Artık iPhone periyodu bitti. Ya çöpe atın ya da çocuklara verin. Mart ayında bu değişimi yapın” dediği aktarıldı.

Batı istihbarat akınlarına açık

Yetkililer, iPhone’ların Batı istihbarat ünitelerinin hücumlarına ve müdahalelerine açık olduğunu da belirtti. Bahisle ilgili bir soruya ise Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, net bir cevap vermedi. Peskov, “Akıllı telefonlar resmi olarak kullanılmamalı. Rastgele bir akıllı telefonun şeffaf bir sistemi yok, buna Android de iOS de dahil. Hasebiyle resmi vazifeler için kullanılmamalı” dedi.

Kommersant’ın haberinde, Rusya içişlerinde misyonlu bireylere bu talimatın verildiği de belirtildi. Geçmişte Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in akıllı telefonu olmadığını söylemiş ancak vakit zaman internette vakit geçirdiğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir