MHK Başkanı Lale Orta, G.Saray maçının özetine görüntü ekletti mi? Canlı yayında cevap verdi

MHK Başkanı Lale Orta’nın eskiden çalıştığı yayıncı kuruluşta yer alan Trio programındaki yorumculara müdahale ettiği ve VAR odasından aldığı manzarayı maç özetine koydurduğu argüman edildi. Galatasaray-Kasımpaşa maçında Donk’un Zaniolo’ya müdahalesi için programda kırmızı kart yorumlarının yapılmasına sonlanan Orta’nın bir kanal yetkilisini arayarak düzeltme yapılmasını istediği öne sürüldü.

CANLI YAYINA KATILIP AÇIKLADI

MHK Başkanı Lale Orta, TRT Spor’a bağlanıp hakkındaki argümanlara yanıt verdi. Orta, asla manipülasyon yapma emelinin olmadığını tabir etti.

İşte Lale Orta’nın açıklamaları:

“Öncelikle ben kamuoyunu bu kadar meşgul ettiğim için özür diliyorum. Gündemin en önüne oturmak hiç istemedim.

“KİMSEYE BASKI YAPMADIM”

Hiçbir halde, hiç kimseye ben kimseye baskı yapmadım. Üretimde yok bu zati. İrtibattan yanayım, neden bu türlü bir mevzu ortaya çıktı bilmiyorum.

“AYAĞA TEMAS OLMADIĞINI ÖĞRENDİM”

Donk durumunda sorun şuydu; durumu seyrettiğimde kramponun tendona bastığı ve net bir kırmızı olması gerektiği söylendi. Hakemlerimden bu türlü bir şeyin olmadığını zira ayağa temas olmadığını öğrendim. Gösterilen manzarada basılmış üzere yorumlanıyordu. Diğer açıdan bir manzara olduğu için gerçek olanın kamuoyu tarafından bilinmesini istedim.

“MANİPÜLASYON YAPMADIM”

Ne Galatasaray’a ne de Kasımpaşa’ya manipülasyon yaptığımı kabul etmiyorum. Ben gösterilmeyen konumu, göstermek istedim. Bir programa baskı yapmadım. Bana yakışmaz. Herkes için adalet istiyorum.

“KAMUOYU İLE PAYLAŞILMASINI İSTEDİM”

Uzak bir imgeden kırmızı kart olması gerektiği yorumlanıyordu. Diğer bir açıdan imaj fark edince, bunun kamuoyu ile paylaşılmasını ve herkes tarafından gerçeğin bilinmesini istedim. Hiçbir kulübe manipülasyonum olamaz.

“BÖYLE BİR ŞEYİ FARK ETTİM”

Böyle bir şeyin farklı bir imajını fark ettiğimde gerçeğin bilinmesini istedim.

“ADALET İÇİN YEMİN ETTİM”

Ben adalet için yemin ettim ve bunun her vakit ardında olmak zorundayım. Kimseye ne yakınız ne uzağız.

“BAŞKAN OLARAK YETKİM VAR”

VAR’dan istediğim konumlara istediğim üzere bakarım. Tendona basıldığı söyleniyorsa ve bunu gösteren bir manzara varsa bu kullanılmalı. Manzara sızdırma diye bir şey yok. Ben bilinmeyen bir şey almıyorum ki.

“BÜTÜN İMAJLAR BENİM KULLANIMIMDA”

Bütün manzaralar her yerde benim kullanımımda. MHK Lideri’nin bir duruma nereden ulaştığının değeri yoktur. Bunu yerden isteme ve alma hakkım var. Bu türlü bir mani olan bir şey yok. İstediğim konumu her yerden isteyip telefonuma getirtme hakkım var.

“HAK EDEN ŞAMPİYON OLSUN”

Hakemlik kurumumuzun huzur ve itimat ortamına gereksinimi olduğunu söylemiştim. Bu yıl hak edenin şampiyon olacağı ve hakemlerin tesirinin olmayacağı başarılı bir performansla bitmesini diliyorum.

“ALGORİTMADA YENİLİKLER YAPTIK”

Algoritma devam ediyor. Hakem atamalarına yenilik getirdik. Bu, Avrupa’da da bizden başlayan bir uygulama. Birçok kriter ekledik. Belirli hafta ceza alan hakemler bir alt klasmandan başlayacak. Atamalarda hakemlerin aldığı puanlar, imtihanlardaki muvaffakiyetleri hepsi bedellendiriliyor.

“YAYINCI KURULUŞTAN GELEN MANZARA ESASEN BUNLAR”

Bütün hakemlerimizi takip ediyoruz, maç izleme grubumuz var ve kıymetli durumları kesip gönderiyor ve hepsi tahlil ediliyor. Aslında beIN Sports’tan gelen imgeler. Ben her hafta bütün kıymetli durumları inceleyip gözlemci raporlarına da bakarak değerlendiriyorum.

“ÜLKEMİZ İÇİN DEĞERLİ OLAY”

Avrupa’da olduğum seminerde hakem otoriteleri beni tebrik etti, Merkez Hakem Heyeti’nde birinci kere birisi vazife alıyor ve bu ülkemiz için kıymetli bir olay.

“TEK BAYAN LİDER OLARAK HERKES ALKIŞLADI”

Bu mevzuyu duyduğum vakit Bükreş’teydim. UEFA’nın Merkez Hakem Kurulu Liderleri semineri vardı. Hatta UEFA’nın Hakem Kurulu Lideri, katılan bütün ülkelerin MHK Liderlerine benden övgüyle kelam etti ve Avrupa’nın tek kadın MHK Başkanı dedi. Tüm herkes alkışladı.

“BAŞARILI OLMAK ZORUNDAYIM”

Güçlü ve başarılı olmak zorundayım, muvaffakiyet olmak için de elimden geleni yapacağım. “Adaleti ve şeffaflığı getirmek istiyoruz

“ÇOK GÜÇ BİR DURUMDA GELDİM”

Çok güç bir görevdeyim ve çok güç bir vakitte geldim ancak başarılı olmak için tüm grubumla bir arada çok çalışıyoruz. Adaleti, şeffaflığı getirmek istiyoruz. Başlarda soru işareti bırakmak istemiyoruz, çok netiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir