Nicolas Anelka’dan Fenerbahçe ve Arda Güler sözleri: Takıma katılmak isterim | Ayrılırken Aziz Yıldırım ile tartışma yaşamıştık

Fenerbahçe’de 1.5 dönem forma giydikten sonra tekrar Premier Lig’in yolunu tutan ve sarı lacivertli taraftarların aklında yer edinen isimlerin başında gelen Nicolas Anelka, Türkiye mesleğine ait açıklamalar yaptı.

Sarı lacivertlilerin eski golcülerinden Nicolas Anelka, Tivibu Spor’a açıklamalarda bulundu.

“FENERBAHÇE’YE KATILMAK İSTERİM”

Antrenörlük diplomasını alacağını belirten Anelka, “Fenerbahçe’ye katılmak isterim. Katiyen isterim. Kendimi Türkiye’de yaşarken hayal edebiliyorum. Bilhassa İstanbul’da. Beni futbolun içinde görebilirsiniz, antrenörlük diplomamı alacağım. Nerede olur bilmiyorum lakin beni futbolun içinde göreceksiniz.” dedi.

“EN KIYMETLİ ŞEY SIKI ÇALIŞMAK VE SABIRLI OLMAK”

Real Madrid’e transfer olan Arda Güler ait konuşan Anelka, “Arda artık bir profesyonel. Ne yapması gerektiğini bilir. Lakin bir şey söylemem gerekirse sabırlı olmalı orası büyük bir kulüp. Çok fazla oynamak isteyen oyuncu var. Sabırlı, sakin olup ağırdan almalı. Başlarda güç olsa da oynama talihi gelecek. Âlâ bir teknik yöneticisi var. Arda’yı ne vakit alana çıkaracağını bilir. Bazen genç oyuncular oynamak ister. Fakat Ancelotti ne vakit oynatacağını bilir. En değerli şey sıkı çalışmak ve sabırlı olmak.” açıklamasında bulundu.

“FUTBOLU BIRAKMADAN EVVEL FENERBAHÇE’YE DÖNMEK İSTEDİM

Anelka, sarı lacivertli gruptan ayrılış ve gruba transfer olduğu süreçle ilgili, “Manchester City’deyken daha büyük bir kulüpte oynamak istiyordum. O dönemki City şu ankinden çok farklıydı. Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi’nde oynama potansiyelini biliyordum. Eğer ligi 1. bitirirsek Şampiyonlar Ligi’nde oynayacaktık. Bu fırsat Manchester City’de yoktu. Nitekim Fenerbahçe’de ligi şampiyon bitirip Şampiyonlar Ligi’nde oynadık. Bu sebeple Fenerbahçe’ye geldim. Kulüpten ayrılırken Aziz Yıldırım ile biraz tartışma yaşamıştık lakin ona her vakit hürmet duydum. Zira düzgün bir lider ve kulüp için çok şey yaptı. Futbolu bırakmadan evvel Fenerbahçe’ye dönmek istedim. Maalesef Aziz Yıldırım’a ulaşamadım. Tekrar de hürmet duyuyorum.” diye konuştu.

“HAYATIM BOYUNCA BİR FENERBAHÇE TARAFTARI OLACAĞIM”

Sarı-lacivertli ekibin taraftarlarını özlediğini belirten Anelka, “Fenerbahçe taraftarını çok seviyorum ve onları çok özledim. Gittiğimden beri çok vakit oldu. Her vakit kalbimdeler. Ben de hayatım boyunca bir Fenerbahçe taraftarı olacağım.” dedi.

ANELKA’NIN KARİYERİ

Nicolas Anelka Paris Saint Germain ile birlikte profesyonel kontrat imzalamıştır. 1996 – 1997 yılları ortasında 10 maçta forma giyerek 1 gol atmıştır. 760 bin Euro bonservis bedeli karşılığında ise Nicolas Anelka İngiltere premier lig gruplarından olan Arsenal ekibine transfer olmuştur. Burada 2 sene forma giymiştir. Nicolas Anelka Arsenal ekibi ile 65 maçta 23 gol atmayı başarmıştır.

REAL MADRİD SERÜVENİ

1999 yılında dünyanın en yeterli oyuncuları ortasında gösterilmiştir. La liga takımlarından Real Madrid’in beğenilen futbolcuları haline gelen Nicolas Anelka 35 Milyon Euro’luk rekor bonservis bedeli ile birlikte Real Madrid’e transfer olmuştur. Real Madrid’de bekleneni veremeyen Nicolas Anelka 1999 – 2000 yılları ortasında yalnızca 19 maçta vazife almış ve 2 gol atmıştır. 2000 yılında ise İspanyol grubu Real Madrid, Nicolas Anelka’yı bonservisi ile birlikte transfer etmek istemiştir.

34.5 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında Nicolas Anelka artık Paris Saint Germain futbolcusu olmuştur. Paris grubu ile 2 yıl forma giymiştir. 39 maçta 10 gol atmıştır. Paris Saint Germain futbolcusu iken Liverpool ekibine kiralık olarak gönderilmiştir. 1.4 Milyon Euro’luk bedelle Liverpool grubu oyuncuyu 1 dönem kiralamıştır. Liverpool’da 20 maçta 4 gol kaydetmiştir. Paris’ten bonservisi ile direkt olarak Manchester City grubuna 2002 yılında transfer olmuştur. Manchester City ekibi bu transfer fiyatı için Paris takımına 15 milyon Euro bonservis bedeli ödemiştir.

FENERBAHÇE DÖNEMİ

2005 – 2006 yılları ortasında ise Süper Lig macerası başlamıştır. Süper Lig’de Fenerbahçe forması giyen Nicolas Anelka 2006 yılında 7 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında City takımından satın alınmıştır. Nicolas Anelka Fenerbahçe forması ile 39 maçta 14 gol atmıştır.

TEKRAR PREMIER LİG

Daha sonra FENERBAHÇE’den Bolton kulübüne 12 Milyon Euro bonservis bedeli ile transfer olmuştur. Bolton ile de 53 maçta forma giyerek 21 gol atmayı başarmıştır. Nicolas Anelka mesleğinde tepe noktayı Chelsea takımı ile yaşamıştır. Chelsea forması ile birlikte 2008 – 2012 yılları ortasında oynamıştır.

MİLLİ KADRO KARİYERİ

Nicolas Anelka Fransa ulusal ekibinde 1998 – 2010 yılları ortasında oynamıştır. Fransa ulusal kadrosu ile 69 maçta forma giymiş ve 14 gol atmıştır. Fransa ulusal kadro formasını 12 yıl terletmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir