Tuluyhan Uğurlu’dan Selim Sırrı Paşa Konağı’nda unutulmaz konser


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, besteci ve piyanist Tuluyhan Uğurlu’yu Kocaelili sanatseverlerle buluşturdu. Sanatçı, Kocaeli’nin en önemli tarihi mekânlarından biri olan Selim Sırrı Paşa Konağı’nın bahçesinde unutulmaz bir konser verdi. Binlerce yıllık Anadolu uygarlıklarının anlatıldığı “Güneş Ülke Anadolu”  temalı konserde, Kocaeli’den tüm Türkiye’ye birlik ve beraberlik mesajları gönderildi. Tuluyhan Uğurlu’ya bu önemli konserin bazı bölümlerinde kaval sanatçısı Murat Toraman da eşlik etti.

 

TARİHE TANIKLIK EDEN KONAĞIN BAHÇESİNDE

Kocaeli’nin tarihe tanıklık etmiş en önemli mekânlarından biri olan Selim Sırrı Paşa Konağı Cuma akşamı ünlü piyanist Tuluyhan Uğurlu’yu ağırladı. Konseri çok sayıda klasik müzik severin yanı sıra Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan ve şube müdürleri izledi.

 

SELİM SIRRI PAŞA KONAĞI’NIN EŞSİZ MANZARASINDAN

Konser, Selim Sırrı Paşa Konağı sırtlarından batan güneşin eşsiz görüntüsüyle başladı. Alkışlar arasında piyanosunun başına geçen Tuluyhan Uğurlu ilk notadan itibaren, kendisini dinlemeye gelen konukları binlerce yıldır birlik ve beraberlik içinde yaşadığımız Anadolu topraklarına ve o topraklar üzerinde kurulan medeniyetlere taşıdı.

 

BÜYÜKŞEHİR’E TARİH TEŞEKKÜRÜ

Ünlü piyanist eserlerini seslendirmeye başlamadan önce ise konserin gerçekleştirildiği Selim Sırrı Paşa Konağı’na dikkat çekti. “Muhteşem bir konsept ve muhteşem bir tarihi yapı içindeyiz. Bu tarihi mirasa sahip çıkarak, onu gelecek nesillere taşıyan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

ESERİN BÖLÜMLERİ

Uğurlu, Güneş Ülke Anadolu eseri çerçevesinde; “Hititler ve Truva Uygarlıkları, Anadolu Kültürünün Temel Taşları, Anadolu’da Zulüm ve Yeni bir Uygarlık: Roma/Bizans, Selçuklular, Osmanlılar ile Cumhuriyet ve Ölümsüz Bir Liderin Hikayesi adlı bölümleri başarı ile seslendirdi.

 

KOCAELİ’NDEN TÜM YURDA BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

Yöresel müziklerle betimlenen eserde Tuluyhan Uğurlu, müzik ve görüntülerle yaşadığımız toprakların on binlerce yıllık tarihini, kültürünü, efsanelerini müziğin evrensel birleştiriciliğinde anlattı. Konser sırasında barkovizyona yansıtılan Anadolu Medeniyetlerinin bıraktığı kültürel zenginlik, Uğurlu’nun eşsiz eseri ile bir kez daha gözler önüne serildi. Kocaeli’nden tüm yurda birlik ve beraberlik mesajları gönderildi.

 

NE MUTLU KOCAELİ’NDE YAŞAYAN İNSANLARA

Uğurlu, eserlerinin arasında dinleyicileriyle kısa sohbetler gerçekleştirdi. Anadolu’nun büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığına vurgu yapan sanatçı, “Bu topraklardan geçen tüm medeniyetler bizim. Bu kent de önemli bir tarihi geçmişe sahip. Ne mutlu Kocaeli’nde yaşayan insanlara” şeklinde konuştu. 

 

HER ZAMAN BİR MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BULAMAYIZ

Bir sanatçı duyarlılığı içinde konuştuğunu dile getiren Uğurlu, “Bu topraklar zor topraklar. O nedenle birbirimize sahip çıkmak zorundayız. Her zaman bir Mustafa Kemal Atatürk bulamayız” dedi.

 

YOĞUN İSTEK ÜZERİNE SOFYA’DA DANS

Uğurlu seyircilerden gelen yoğun istek üzerine, Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya’da askeri ateşe olduğu dönemi anlatan “Sofya’da Dans” adlı eserini seslendirdi. Konuklar kendilerini kırmayarak eseri çalan Tuluyhan Uğurlu’yu alkışlarla karşıladı.

 

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN CANLI YAYINLANDI

Konser, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlandı.

 

SEYİRCİ AYAKTA ALKIŞLADI

Muhteşem sahne performansı ile konuklara unutulmaz bir akşam yaşatan Tuluyhan Uğurlu konserin sonunda ayakta alkışlandı. Kendisini dinlemeye gelen Kocaelili dinleyicilerine seslenen Uğurlu, “Başta da söylediğim gibi muhteşem bir tarihi mekânda, Güneş Ülke Anadolu eserimi seslendirmekten büyük mutluluk duydum. Beni sizlerle buluşturduğu için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın’a sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan, Tuluyhan Uğurlu ve kaval sanatçısı Murat Toraman’a çiçek vererek teşekkür etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir